Vahit Yakup Turan

Çarşamba, 01 Nisan 2009 23:16
 
Vahit Yakup Turan(D.T.: 01/11/1934- V.T.: 21/12/1997)
 
Emiroğullarından Süleyman oğlu Vahit Yakup Turan
 

Giresun Merkez Tekke Köyünden Avrupa’ya çalışmaya giden ilk gurbetçi işçilerden biri merhum Emiroğullarından Süleyman oğlu Vahit Yakup Turan.

 

Hayatı:

Belçika’ya geldiğinde henüz 28 yaşındaydı. Hayatının en kuvvetli ve verimli dönemini Belçika’da bulunan Eisden kömür ocağında çok zor ve ağır şartlar altında çalışarak geçirdi. Eisden kömür ocağı kapanana yani 1987 yılına kadar çalıştı. 1987 yılında emekli oldu.

 

1991 yılında eşiyle birlikte hacca gitmek için tüm hazırlıkları yapmasına rağmen hacca gidemedi. O yılda hacca gitmek için hazırlık yapıp paralarını yatırdı. İhramlarını bile satın aldılar. Fakat Hacca Türkiye ’den yazıldıkları için hac kontenjanı sınırına takıldı.O yıl hac kurası çıkmadı. Sonradan ise hacca gitmek kendisine nasip olmadı fakat eşi 2001 yılında hac ibadetini yerine getirdi.

 

Lisan, bilgi eğitim ve en zor olanıda çevre ve uyum içinde yasayabileceği bir kültürel ortam yoktu. Fakat kendisinin anlayış kabiliyeti çabuk olduğundan ortama kolayca ayak uydurdu.

 

Maden Ocakları İdaresi Türkiye’den gelenler arasında liderlik vasfı olan merhum Vahit Yakup Turan’ı seçip kendisine eğitim teklif etti. Merhum Vahit Yakup Turan feraset sahibi olduğundan bu eğitimi kabul edip başarıyla bitirdi.

Lakin o dönem Türkiye’den işçi olarak çalısmaya gelenler merhum Vahit Yakup Turan’ın bu teklifi kabul etmesini tuhaf karşıladı. İşci olarak gelenler o dönem sadece “ev, bağ, bahçe, sarı öküz, traktör parası biriktirip hemen anavatana dönmek” gayreti içindeydi. Dolayısıyla arkadaşları “ Yakup ! Sen ne yapıyorsun burada kalıcı değiliz, para biriktirip geri döneceğiz ?” demişler. Bu sözleri sarf edenlerin bir çoğu ellerinde olmayan nedenlerden dolayı anavatanlarına temelli dönüş yapamadan hayatlarını Belçika’da tüketip ucağın arka bölümünde geri dönüş yaptılar. Böylece ilk neslin anavatana temelli dönüş hayali sadece düşlerde kaldı. Ne yazikki kaderin bir cilvesi olarak merhum Vahit Yakup Turan ‘da bunlardan birisi oldu.

Bu söylemlere rağmen merhum Vahit Yakup Turan eğitimini bitirip Şeflik ünvanı kazandı. (Bir nevi işçi idareciliği ünvanı).

 

Giresun merkez Tekke Köyünde buluan ailesini, eşi ve dört çocuklarını 1970 yılında Belcika’ya almıştır. Nitekim burda 4 çocuğu daha olmuştur. Ayrıca kız kardeşi Azime Turan’dan olma yeğeni Hasan Turan ’ı evlatlık edinip Belçika ‘ya getirdi. Kız çocuklarını, biri hariç, öz yeğenleri ve köylüleri olan Tekke ‘lilerle evlendirdi. Bacanağı olan Rahmetli Hacı Mahmut Savkin’i ve ailesini de Avrupa’ya işçi olarak yanına aldı. Nitekim Rahmetli Haci Mahmut Savkin ve ailesi sonradan Hollanda’ya yerleşti.

 

Bu arada lisanını ilerlettiğinden toplumsal ve sosyal görev de üstlendi. Bir çok yeni gelenlere önderlik yaptı. Üstelik gurbette bulunan nice Giresun‘luları ve vatandaşımızı Avrupa ‘nın değişik ülkelerine, gerek Belçika gerek Hollanda hatta Almanya gibi ülkelerinde, işe girmesine ve buralarda oturum almasına vesile ve yardımcı oldu.

 

Bu sayade etrafında sevilen sayılan bir şahsiyet haline geldi. Kendisi çok zeki, yabancı dili çabuk kavradığı ve ileriyi iyi sezinlediği için kapısını elinden geldiğince bütün vatandaşlara açmış ve bir çok konuda onlara karşılıksız yardım sağldı.

 

Tabiri caizse “baba” bir insandı. Vatandaşlarımızdan bir çok kimsenin her türlü probleminde yardımına koştu. Yüksek bir azimle iş yerinde hakkıyla çalışarak Belçika kralı tarafından verilen üsün hizmet madalyası alanlardan birisi oldu. Bu iş tutumu merhum’un ne kadar ahde vefalı olduğunun göstersidir.

 

1994 yılında beyin infraktüsü geçirerek kısmi felç oldu. Geçirmiş olduğu hastalık sonucu 21/12/1997 tarihinde hakkın rahmetine kavuştu.

 

Belçika ve Hollanda olmak üzere bugün, Şubat 2009, itibariyle Turan ailesi ve yakın akrabaları 26 ayrı haneden oluşmaktadır. Belçika’ya geliş tarihinden sonra (1963) kendisinin aile sayısı, bu güne kadar 86 kişiden ibarettir. Eşi: 1, çocuk sayısı: 9, gelin veya damat sayısı: 9, torun sayısı: 25, torun’la evlenen gelin veya damat sayısı: 5, torun'dan olan çocuk sayısı: 4, yeğen sayısı: 5, yeğen’le evlenen gelin ve damat sayısı: 5, yeğenlerden olan çocuk sayısı: 12, yeğen çocuklarıyla evlenen gelin veya damat sayısı: 7, yeğen çocuklarından olan çocuk sayısı: 4.

 

Yukarıda bahsedildiği gibi bir çok insana vesile olup bu kişilerin Avrupa’da fıtratlarına uygun rızık bulmalarına yüce Allah (c.c.) tarafından Merhum Emiroğullarından Süleyman oğlu Vahit Yakup Turan ‘a takdir edilmiştir.

Kendisine Allahtan rahmet ve mağfiret dileriz. Mekanı Cennet Ruhu şad olsun.

Son Güncelleme ( Çarşamba, 23 Mart 2011 08:57 )
 
joomla templateinternet security reviews
Blue joomla template by internet security reviews
|